Wieprza- dzika rzecz!

Wieprza ma swój początek w powiecie bytowskimi wypływa z jeziora Kołoleż w okolicach Głodowa, a uchodzi do Morza Bałtyckiego w miejscowości Darłówko. Jej długość wynosi 140,3 km, gdzie szlak kajakowy to ok. 100 km.

 


wieprzaRzeka przywita nas licznymi bystrzami i przełomami, szczególnie w górnym i środkowym biegu,które bez większego wysiłku przejdzie wprawiony kajakarz. Znajdziemy również dłuższe chwile na odpoczynek, gdyż na niektórych odcinkach woda jest bardzo leniwa. Szlak Wieprzy jest uciążliwy i trudny w górnym i środkowym biegu. Znajdziemy tu licznie powalone drzewa, bystrza i kilka przenosek. Za Korzybiem rzeka staje się spokojniejsza i bardziej przyjazna turystom. W swoim dolnym odcinku, za Sławnem, rzeka powoli ciągnie się w stronę Bałtyku.

 

Brakuje takich luksusów jak przygotowane miejsca biwakowe - chcąc odpocząć od trudów kajakowania będziemy zmuszeni rozbić wśród dzikiej przyrody pomorskich lasów, nierzadko mając za sąsiada jednego z naturalnych mieszkańców lasu. Jednakże w miejscowości Pieńkówko znajdziemy na prawym brzegu piękną stanicę kajakową, wraz z miejscem na ognisko i wiatą chroniącą przed deszczem.

 


Na Wieprzy podobnie jak na Słupi istnieją elektrownie wodne. Są to obiekty w Biesowicach oraz w Kępicach.