Poradnik kajakarza- mój pierwszy raz... w kajaku :

Jeśli nigdy nie pływałeś kajakiem, stawiasz w tej dziedzinie pierwsze kroki i nie wiesz o co zapytać - przygotowaliśmy specjalny poradnik pomagający w przygotowaniu do swojego pierwszego spływu.

 

JAK SIĘ UBRAĆ?

Ubiór zależy od pory roku w jakiej będziemy pływać. Latem będziemy potrzebowali: krótkie spodenki, koszulka z krótkim rękawem, buty (buty do sportów wodnych lub takie które można zmoczyć, np. sandały, tenisówki), nakrycie głowy (czapka z daszkiem, kapelusz, bandamka), okulary przeciwsłoneczne.

 

W okresie wiosennym/jesiennym polecamy bieliznę termoaktywną, różnego rodzaju polary oraz kurtki przeciwdeszczowe/wiatrówki.

 

JEDZENIE

Na szlakach kajakowych próżno szukać barów, restauracji czy sklepów w których możnaby zjeść bądź kupić składniki do przygotowania posiłków. Na spływy jednodniowe polecamy przygotowanie kanapek w domu i zabezpieczenie ich w pudełkach śniadaniowych. Do tego zabierzmy jakiś owoc, słodycze i napój. Jeśli zaplanujemy na trasie spływu ognisko - zaopatrzmy się w kiełbaski.

Spływy weekendowe mają to do siebie, że posiłki przygotowuje się w czasie trwania spływu /w przerwie bądź na miejscu biwakowym/. W tym przypadku warto przemyśleć przed spływem na co będziemy mieli ochotę i zaopatrzyć się w odpowiednie produkty.

 

JAK ZABEZPIECZYĆ RZECZY PRZED ZMOCZENIEM?

Do każdego kajaka w zestawie klienci otrzymują worek wodoszczelny na torby, plecaki, ubrania. Dobrze zapięty worek spełnia swoją funkcję i ochroni schowane w nim rzeczy przed zamoczeniem. Dodatkowo można zaopatrzyć się w specjalne woreczki na telefony komórkowe, portfele, klucze.

 

PRZYJEŻDŻAM NA START SPŁYWU...I CO DALEJ?

Gdy zaplanowaliśmy już długo wyczekiwany spływ kajakowy i myślami jesteśmy już na wodzie, zadbajmy o kilka szczegółów przed odpłynięciem od brzegu.

  • po pierwsze primo! Dobry humor. Pozytywne nastawienie to podstawa sukcesu każdej przygody
  • sprawdźmy stan techniczny sprzętu ( czy nie ma dziur/dużych przetarć w kajaku, czy wiosła się są złamane lub skrzywione, czy kamizelki asekuracyjne nie są zniszczone)
  • bezpieczeństwo przedewszystkim. Podstawowym elementem zapewniającym nam bezpieczeństwo na wodzie jest kamizelka asekuracyjna. Dzięki niej, w przypadku wywrotki, będziemy się unosić na wodzie i będziemy mogli bezpiecznie dopłynąć do brzegu. Aby kamizelka spełniała swoją funkcję muszą być spełnione trzy warunki:

    - kamizelka musi być sprawna (bez przetarć, z kompletnymi paskami)

    - kamizelka musi być dopasowana

    - kamizelka musi być założona i zapięta (nie może leżeć w kajaku, a tym bardziej być użyta jako siedzisko)

Gdy już jesteśmy na wodzie warto przestrzegać paru zasad podanych poniżej:

  • gdy płyniemy grupą ustalmy zasady płynięcia, szyk
  • będąc na wodzie pilnujemy, czy mamy w zasięgu wzroku załogę płynącą przed jak i za nami
  • na wodzie nie jesteśmy sami - nie przeszkadzamy wędkarzom, staramy się płynąć jak najdalej od wędki
  • nie płoszymy zwierząt
  • wszelkie śmieci i odpadki gromadzimy w kajaku, na koniec spływu wyrzucamy je do wyznaczonego pojemnika na miesjcu biwakowym bądź sami organizujemy worek na odpady

 Dla osób pragnących bardziej poszerzyć swoją wiedzę na temat kajakowania polecamy interaktywny poradnik wiosłowania.